Los Angeles

Los Angeles
3 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Amerika’yı seyahat etmek isteyen arkadaşlarımız genelde ilk varış noktasını New York olarak belirler. Ben ailemle seyahat etmeyi sevdiğimden küçük yaştaki kızımızın da bu seyahatlerde iyi vakit geçirmesini isteriz bundan dolayı ilk rotamızı Disney World ‘u da içinde barındıran CA – Los Angeles’ ı tercih ettik. İyi ki de etmişiz.

LOS Angeles adı üzerinde melekler şehri. Şimdi sıra size bu muhteşem şehri tanıtmaya geldi.

Bu bölgenin havası genelde ılıman yani kış aylarında bile 10 derecenin altına çok fazla düşmemektedir. Nisan ayındaki ziyaretimizde, havalimanından itibaren yarı tropik hava hissine kapılmıştım.

Bu şehirde toplu ulaşım ağı çok gelişmemiş, nedeni bölgede daha çok zenginlerin veya başka deyişle ortalama hayat kalitesinin üzerindeki insanların yaşaması. Bu nedenle size kesinlikle araba kiralamanızı tavsiye ederim. Gezip görmek isteyeceğiniz yerler arasında yol mesafesi oldukça fazla olacaktır. Aracı Havalimanında direkt kiralayabilirsiniz. Araç fiyatları uygun sayılır, benzin de malum bize göre çok daha ucuz. Bizim gibi TR de bulunmayan güçlü motorlu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Uzun ve geniş otobanlarda keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehir çok düzenli ve alışveriş merkezlerinin özellikle de outlet olanlarının fiyatları uygun. Bizim tercih ettiğimiz Citadel Outleti size tavsiye edebilirim. Fiyatları uygun ve bol kampanyalar vardı. Ancak outlete vardığınızda yapacağınız ilk iş danışmaya gidip kupon sormak olmalı. Outletlerin kendilerine ait kuponları vardır ve kampanyaları buradan rahat takip edebilir ve oldukça kazançlı çıkabilirsiniz. Yanınızda pasaport bulundurmanızı tavsiye ederim zaman zaman kupon dağıtan bankoda soruyorlar.

Otel seçeneklerinde havalimanına yakın olanları tercih edebilirsiniz. Kiralık araç olacağı için ulaşım sorunu olmayacaktır. Biz o şekilde yapıp yakın bir yer seçtik. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, otellerde bizde ki gibi oda fiyatına kahvaltı dahil olmuyor. Otelde yiyebileceğiniz gibi yine havalimanına çok yakın olan yelp den dereceye girmiş güzel mekanları da tercih edebilir siniz. Bu mekanların ortalama kişi başı 20usd maliyeti olacaktır. Yahut bu kadar paraya Amerikan kahvaltısı vermeye değmez diyenler içinde Starbucks dükkanları yardıma yetişiyor. Ortalama 5-8 usd ye sandviç artı kahvenizin keyfini çıkarırsınız. Öğle veya akşam yemeği için havalimanına çok yakın olan ve bizim müptelası olduğumuz In-N-out Burger ‘i tercih edebilirsiniz. Akşamları acıktıkça buraya gelir ve atıştırırdık. Kesinlikle tavsiye ederim. fiyatları da uygundur.

Universal Studios & Disneyland – her iki etkinliğe de biletleri internet üzerinden almanızı tavsiye ederim. hem uygun fiyat yakalama avantajınız hem de beklemeden geçiş hakkınız olacaktır.

Universal Studios’a birgününüzü ayırmanız gerekecek farklı bir deneyim olacaktır. Bizim buradaki eğlence sektöründen biraz daha ileri bir anlayışları var. Oldukça eğlenceli ve keyifli vakit geçireceksiniz. Özellikle otobüs turunu mutlaka yapmalısınız şahsen en çok hoşuma giden bu kısım olmuştu.

Disneyland sadece çocuklarınızın değil tüm aile bireylerinin hoşuna gidecek eğlenceli etkinlikleri var.  Biz tek park bileti alıp bir gün boyunca eğlenceli vakit geçirmiştik

Hoollywood Bulvarı – şöhretler kaldırımı – Burası uzun bir yürüyüş yoludur ve yol boyunca ünlülerin izlerini görürsünüz. Burada sevdiğiniz bir yıldızın el izi ile fotoğraf çektirdiğinizde sizin de hoş bir anınız olacaktır. Tüm yıldızların isimleri kaldırımda yer alırken sadece ünlü boksör Muhammet Ali’nin yıldızı kodak tiyatrosunun duvarında yer almaktadır. Bu da isminin Muhammet oluşu ve bu ismin ayaklar altına alınmak istenmeyişidir. Burada ayrıca Madam Tussaud müzesi var mutlaka görmeniz gerek.

Hollywood Sign – Dağın eteklerinde kocaman bir yazı. İşte filmlerde gördüğünüz o dev harfler orada. Ama ne onlara değmek, ne üstüne çıkmak. Yapabileceğin tek şey en uygun yeri bulup fotoğraf çektirmek.  Ancak en yakın yer olan gözlem evinin oradan bile güzel bir kare yakalamak oldukça zor çünkü resimlerinizde mesafeden dolayı yazı küçük kalacaktır.

California Science Center – işte bu aklımızda en güzel anılardan kalan bir bölümü. NASA Endeavour Uzay mekiğini yakından görmek çok heyecan verici. Mekiğin içinde kullanılan eşyalar da teşhir ediliyor. Astronotların yiyecekleri, giysileri pek çok şeyi orijinal halde görebilirsiniz. Özellikle çocukların çok hoşuna gidiyor. Bir hafta sonunuzu burada pek çok etkinlikle birlikte değerlendirebilirsiniz.

Venice & Santa Monica Bay – işte Amerika diyebileceğiniz sahillerden birisi. Sahilde spor yapanlar, bisiklete binenler, sörf yapanlar, kaykaylar. Venice Beach’e bisikletle gidip geri gelebilirsiniz. Her yerde bisiklet kiralama yerleri mevcut. Ayrıca ailecek sevdiğimiz Forest Gump filminden esinlenip kurulan Buba Gump restaurantının bir şubesi de burada bulunmakta , sizler de deniz ürünlerini seviyorsanız yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Staples Center – Los Angeles’a gidince mutlaka uğranması gereken yerlerden biri bence. Herhangi bir maç olmadığı için önündeki heykellerle fotoğraf çekilebildik ama yine de güzeldi.

Beverly Hills – Özel dikim takım elbiseler ve lüks marka çantalar, yıldızlarla dolu komşuları Bel Air ve West Hollywood’dan daha fazla ünlüyü barındıran moda dostu bir Los Angeles semti olan Beverly Hills’i tanımlayan en önemli özelliklerden biri.

Getty Center – Geniş bakımlı bahçelerin içindeki az sayıdaki binaları sanat müzesine dönüştürmüşler. Şehrin bir hayli dışında olması ve az sayıdaki sanat eserleri sergiliyor olmaları nedeniyle açıkçası biraz hayal kırıklığına uğramıştık. Yine de sizler dilerseniz  onca yolu kat edip sergilerini gezebilir siniz.

 

LOS ANGELES den başka şehirlere de geçmek isteseniz eğer size arabanızla devam edebileceğiniz  ve takriben 4-5 saat Nevada çölünde yapacağınız araç seyahati sonrası LAS VEGAS ‘ı,  daha güneyde 2 saatlik yol mesafesinde bulunan ve hayvanat bahçesiyle ünlü SAN DIEGO’yu ve de 6 saatlik kuzeye sürecek yolculuk mesafesindeki San Fransisco yu önerebilirim. Buralara ait yazılarımızı ve deneyimlerimizi eklemeye devam edeceğim.

Bizim çektiğimiz birkaç özel kareyi aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Translate »