Roma

Roma
17 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 24.315 kez okundu.

Roma havalimanından (Fiumicino – Leonardo da Vinci )şehir merkezine gitmek için ister treni kullanabilirsiniz isterseniz taksiyle gidebilirsiniz. Trenle yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yaparak şehir merkezi Roma Terminiye varabilirsiniz. Tren bileti fiyatları yetişkinler için 14 Euro, yanında ebeveyn olmak şartıyla 12 yaşından küçük çocuklara ücretsiz. Taksiyi tercih etmek isterseniz havalimanında taksi tabelalarını takip ederek araçların kalktığı yeri kolaylıkla bulabilirisiniz. Taksiler en fazla 4 kişi ve 4 çanta kabul etmekteler. 45 dakikalık bir yolculuktan sonra rahat bir şekilde şehir merkezine varabilirsiniz. Bu da size yaklaşık 50 Euro’ya mal olacaktır.

Havaalanından Roma Pass (28 Euro) alabilirsiniz. Roma Pass ile üç gün boyunca ulaşım ücretsiz olmakla birlikte üç adette müzeye giriş hakkı tanımakta. (Havalimanından şehir merkezi Termini’ ye ne yazık ki bu bilet geçerli değil.)

Roma İtalya’nın başkenti olduğu kadar açık bir müze şehri de diyebiliriz. Gezdiğiniz her sokakta tarihi bir yapıt bulmak mümkün. Ben size mutlaka gitmeniz gereken yerler hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Roma ‘da sokaklarda çeşmeler var ve bu çeşmelerden su içebilirsiniz. Su satın almak istediğinizde ‘aqua minerale naturale’ yazan sular soda ‘aqua naturale’ yazanlar ise bizim bildiğimiz sular. Bu soruyu restoranlarda da çok duyacaksınız. Su istediğinizde gazlımı ya da gazsız mı istersiniz diye.

Ayrıca bazı Lavabolarda musluğu açmak için yerde bir pedal göreceksiniz. O pedale bastığınızda su akıyor.

Eğer kaşar peynir çeşitlerini seviyorsanız buradaki süpermarketlerden Türkiye’ye göre çok uygun fiyatlara alabilirisiniz.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri aşağıda listeledim.

1.Kolezyum – Colosseo

Kolezyum dünyanın en ünlü turistik yapılarından biridir. 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçildi. Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır.

Roma Pass ‘ı burada kullanabilirsiniz. Hem ücretsiz girebilecek hem de çok uzun bir kuyrukta beklemenize gerek kalmayacak.

Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma

Ziyaret saatleri: hergün 08:30 – 19:00

Fiyat: 12 Euro

Web: www.coopculture.it (bu web sitesinden Kolezyum + Roma forum biletini birlikte 12 Euro’ya alabilirsiniz)

 

2. Roma Forumu – Foro Romano

Roma Forumu Kolezyumun batısında yer almaktadır. Antik Roma’nın geliştiği siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkez bölgesidir.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma

Ziyaret saatleri: hergün 09:00 – 19:00

Ücret: 12 Euro

Web: www.coopculture.it (bu web sitesinden Kolezyum + Roma forum biletini birlikte 12 Euro’ya alabilirsiniz)

 

3.Pantheon

Pantheon da mükemmel ve görülmesi gereken bir yapı. Sokak aralarında yürürken birden görkemli bir şekilde karşınıza çıkabilir. Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiştir. Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından 609 yılında Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiş. Pantheon günümüzde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılır.

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma

Ziyaret Saatleri:  09:00-19:30

 

4.Vatikan ve Sistine Şapel – Giardini Vaticani + Capella Sisitna

Vatikan ayrı bir ülkedir ve Hırstiyanlık dininin Katolik mezhebinin merkezidir. Vatikan’da görülmesi gereken yerler: Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı, Vatikan Müzeleridir.

Müzenin 54 galerisi arasında dünyaca ünlü Sistine Şapeli de yer alıyor. Özellikle şapelin tavanında yer alan ve Michelangelo tarafından oluşturulan “Âdem’in Yaratılışı” sahnesine müzenin barındırdığı en önemli sanat eserlerinden biridir. Bunun yanı sıra muhteşem tablolar ve heykeller insanı büyülüyor.

Vatikan’a gitmek için bir gününüzü ayırın. Biletinizi de mutlaka önceden internetten alın.

Vatikanı gezmek için sabah erkenden orda olun. Çok sıkı güvenlik aramasından dolayı ve çok fazla ziyaret edildiğinden çok uzun kuyruklar oluyor. Buraya gelmeden eğer yaz ise kesinlikle şort ve askılı üstlerle gelmeyin, çünkü kutsal yer olduğu için daha kapalı kıyafet giymek zorunlu.

Sistine Şapel biletinizin saatinden en az 10 dakika önce orda olun. Kuyrukta beklemeden direkt içeri girin.

Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma

Ziyaret Saatleri: 10.00-16.45

Giriş Ücreti: 16 Euro (online bilet +4 Euro)

Web: museivaticani.va

 

5.Trevi çeşmesi – Fontana di Trevi

Trevi çeşmesi ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi en ünlü yapılardan biri. Yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. Ancak size tavsiyem sabah erkenden gitmeniz, çünkü öğleden sonrası çok kalabalık olur ve güzel fotoğraf kareleri çekemeyebilirsiniz.

Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma

 

6.İsapanyol Merdiveneleri – Piazza di Spagna

İspanyol Merdivenerli Aşk çeşmesine yüyüyerek 10 dakikalık bir mesafede. 1725 yılında İspanyol Büyükelçi’nin konutundan Monti Kilisi’ne kolay ulaşmasını sağlamak için yapılmış. Romalılar için önemli bir buluşma noktası konumunda. Ayrıca pahalı markaları seviyorsanız, hemen karşısındaki sokakta dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz.

Adres: Piazza die Spagna, 00187 Roma

 

7.Vittorio Emanuele II Abidesi – Altare della Patria (Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II)

Vittorio Emanule II adını aldığı Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşa ettirilmiş. Asıl adı Altare della Patria ‘dır.

Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma

Ziyaret Saatleri: hergün 09.30-17.30

Giriş Ücreti: 7 Euro

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Translate »